top of page
  • Writer's pictureCan Demirel

Industrial Cybersecurity News & Attacks (Turkish) June'23

Bu rapor, internet üzerinde açık kaynaklar kullanılarak oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra çeşitli açık kaynak kodlu araçlar, dark web ve deep web kaynaklarından toplanan veriler Cyberwise ve ICSFusion endüstriyel siber tehdit istihbarat analistleri tarafından analiz edilmiş, endüstriyel tesislere yönelik yapılan saldırılar ve sektöre dair önemli görülen bazı haberler bu raporda incelemenize sunulmuştur.


Haziran ayı raporu, Haziran ayında incelenen verilerden derlenen 10 farklı konuyu kapsamaktadır. Bu konuların %30’u saldırılarla ilgili haberler, %40’ü raporlar/rehberler ve %30’ü güvenlik açıklarıyla ilgilidir.


Sektörlere göre ayrıldığında, raporda “tüm”endüstriyel tesisler ile ilgili konular %50 oranında ele alınırken, enerji sektörü ile ilgili konulara %50 oranında yer verilmiştir.


Ayrıca Haziran ayı raporunda, Haziran ayında gerçekleşen 400’ün üzerindeki fidye yazılımı vakası incelenmiş, sektöre yönelik gözlemler raporda incelemeye sunulmuştur.


Haziran ayında faaliyetleri takip edilen fidye yazılımı saldırıları incelendiğinde; küresel olarak en çok hedef alınan sektörler imalat, hizmet, finans ve eğitim olmuştur.


Enerji sektörü özelinde, en çok hedeflenen ülke ‘Almanya’ olurken bu sektörü en çok hedefleyen grup ‘Alphv’ olmuştur


Endüstriyel_Tesislere_Yönelik_Saldırı_Bilgilendirme_Raporu_June_23
.pdf
Download PDF • 7.88MB

.

27 views0 comments

Comentarios


bottom of page