top of page
  • Writer's pictureCan Demirel

Industrial Cybersecurity News & Attacks (Turkish) April'23

Bu rapor, internet üzerinde açık kaynaklar kullanılarak oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra çeşitli açık kaynak kodlu araçlar, dark web ve deep web kaynaklarından toplanan veriler Cyberwise ve ICSFusion endüstriyel siber tehdit istihbarat analistleri tarafından analiz edilmiş, endüstriyel tesislere yönelik yapılan saldırılar ve sektöre dair önemli görülen bazı haberler bu raporda incelemenize sunulmuştur.

Nisan ayı raporu, Nisan ayında incelenen verilerden derlenen 14 farklı konuyu kapsamaktadır. Bu konuların %35’i saldırılarla ilgili haberler, %53’ü raporlar/rehberler ve %12’si güvenlik açıklarıyla ilgilidir. Sektörlere göre ayrıldığında, raporda “tüm” endüstriyel tesisler ile ilgili konular %67 oranında ele alınırken, enerji sektörü ile ilgili konulara %33 oranında yer verilmiştir.


Ayrıca Nisan ayı raporunda, Nisan ayında gerçekleşen 300’ün üzerindeki fidye yazılımı vakası incelenmiş, sektöre yönelik gözlemler raporda incelemenize sunulmuştur. Nisan ayında faaliyetleri takip edilen fidye yazılımı saldırıları incelendiğinde; küresel olarak en çok hedef alınan sektörler finans, imalat ve sağlık olmuştur.


Fidye yazılımı grupları Türkiye'de en çok imalat sektörünü hedef almışlardır. Türkiye özelinde, imalat sektörünü en çok hedef alan fidye yazılımı grubu 'Lockbit' olmuştur.
Endüstriyel_Tesislere_Yönelik_Saldırı_Bilgilendirme_Raporu_APR_23
.pdf
Download PDF • 1.32MB


63 views0 comments

Comentarios


bottom of page